Tesettür Makyaj Yapılışı

Tesettür Makyaj Yapılışı

Tesettür Makyaj Yapılışı

Tesettür Makyaj Yapılışı, Tesettür giyimde bazı kadınlar makyaj yapmamayı tercih ederken bazıları da tüm detaylarıyla kapsamlı bir makyaja yönelebiliyor.  Bu noktada genel makyaj kurallarını da dikkate alarak doğru tesettür makyajı yapmak bir hayli önemli. Ama makyaj öncesinde bir tonik yardımıyla cilt gözeneklerini temizlemek ve hafifçe nemlendirmek daha sağlıklı bir zemin üzerine makyajın yapılmasını sağlayabilir.

Fondöten Rengi Nasıl Olmalı?

Fondöten cildinizde var olan kusurlu bölgelerin yok olmasını sağlayabilir, renk açısından dengesizlikleri giderebilir ve canlı, pürüzsüz görünüm kazandırır. Renk seçiminde kendi cildinizden bir ton daha koyu ya da açık seçimler yapabilirsiniz. Ton farkının çok fazla olmaması önemli bir konu, çünkü cildin diğer bölgeleriyle karşılaştırıldığında yapay bir görünüm olmaması gerekiyor. Ellerle fark olmaması önemlidir örneğin. Ek olarak kontur uygulamasıyla burun ve genel yüz hatları ile ilgili iyi bir görüntü kazanmak için fırsat yakalayabilirsiniz. Örneğin burun bölgesindeki geniş ve büyük görünümü gölgelendirme tekniği ile daha az yapmanız mümkün. Sözgelimi   tesettür makyaj için bu uygulamalar zemin amaçlı yapılıyor, daha sonra göz makyajı ve rujla tamamlanabilir.

Ruj Seçimi İçin Öneriler

Tesettür makyajda ruj seçimi göz makyajıyla beraber düşünülebilir. Önce genel görünüm açısından sade mi gösterişli mi olmak istediğinizi bilmek gerekiyor. Örneğin makyajın çok abartılı olmasını istiyorsanız, göz makyajını renkli far kullanarak yapabilirsiniz.  Mavi ve gri tonlar birlikte uyum sağlayabilir. Yeşil ve altın sarısı renkleri de farda güzel kullanım sağlar. Parlak ve gösterişli bir göz makyajı sonrasında ruj renginin sade olması gerekir.  Nude tonlar, parlatıcı gibi renksiz çeşitler kullanılabilir. Tesettür giyim makyajı için göz makyajını sade kullanmak istiyorsanız ruj rengini patlatmanız gerekir. Örneğin sadece rimel kullandıktan sonra rujda kırmızı, bordo, pembe ve tonları, mor gibi renkler kullanılabilir.  Eşarp ve kıyafet detaylarına göre seçim yapabilirsiniz.

En Çok Yapılan Hatalar

Kullanım uygunluğu açısından sorun yaratan tesettür makyaj hataları konusunda şunları bilmekte yarar var:

  • Eşarpla uyuma bakılmaması en sık yapılan hatalardandır. Tesettürde en önemli parçalardan biri eşarp olduğundan yapılan makyajla bütünlük oluşturması gerekir.
  • Renk uyumuna dikkat edilmemesi, yüzdeki genel renk uyumuyla ilgilidir. Örneğin bordo ruj ve mavi renk far beraber kullanılmamalıdır.
  • Koyu ten rengi olanların boğucu renkte makyaj yapması sık yapılan hatalardan diğeridir. Esmer tene sahip kadınların göz çevresinde mavi ve yeşil gibi renklerden kaçınması önerilir.
  • Gidilecek mekâna uymayan makyaj yapılması
  • Beyaz tenli olanların soluk renkler kullanması diğer hatalardır.

Bir önceki yazımız olan Özel Geceler İçin Tesettür Makyaj başlıklı makalemizde tesettür makyaj çeşitleri, tesettür makyaj yapımı ve tesettür makyajı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ