Allah İnancını Çocuğunuza Böyle Anlatın!

Allah İnancını Çocuğunuza Böyle Anlatın!

Çocuklara Allah Nasıl Anlatılır? , çocuklara Allah’ı anlatmak, çocuk terbiyesi ve din eğitimi nasıl olmalı ?, çocuğa Allah’ı nasıl anlatmalıyız?, Çocuğa Allah sevgisi nasıl kazandırılır?,

Çocuklara Allah inancının anlatılması “Bizleri yaratan bir Allah var” cümlesi ile biten bir süreç değildir. Soyut ve somut kavramlarına hakim olmayan küçük bir çocuğa Allah ve din gibi kavramları anlatmak için, yetişkin bir bireyin anlayacağı dilin kullanılması, tekrarlanan sorular ve çocuğun kafasının karışması ile sonuçlanacaktır. Bunun için çocuklara uygun bir dil ve yaklaşım ile, küçük örnekler ve benzetmeler ile Allah inancı anlatılmalıdır.

Çocuklara Allah Nasıl Anlatılır?

Allah, din ve ibadet gibi kavramlar her bireyin bilmesi gereken en temel konulardır. Bu nedenle küçük yaştan itibaren çocuklara bu hususlarda gerekli eğitim verilmelidir. Ancak bu eğitim sürecinde çocuğunuzun yaşı itibarı ile sahip olduğu anlama yetisi düzeyi de hesaba katılmalıdır. Eğitici olarak en güzel profil, canlı örnek olması nedeni ile ailedir. Ancak zaman zaman, alanında uzman kişilerden de yardım alınmalıdır.

Çocuklara Allah ve din gibi kavramlar anlatılırken, öncelikle Allah’ın sonsuz sevgisi düşünülmeli, sevgi temelli bir din kavramı anlatılmalıdır. Korku, cehennem, günah, ceza gibi kavramlar olumsuz düşünceleri tetikleyeceği için, çocuğunuzun din ve din ile ilgili konulardan soğumasına sebep olabilmektedir. Çocuğunuzun yaşını aşan ve yanlış anlaşılan konulara meyil vermemek için, çocuklara mümkün olduğunca oynadıkları ve sevdikleri oyunlar, çizgifilmler, oyuncaklar gibi konulardan yola çıkılarak örneklendirmeler yapılmalıdır.

Çocuklara Allah’ı anlatmak

Çocuklarda Din Eğitimine Ne Zaman Başlanır?

Çocuklarda din eğitimi için ideal başlangıç için üç yaş tercih edilmektedir. Üç yaş itibarı ile anlatılanların büyük bir çoğunluğunu anlayabilen çocuklar, dört yaş ile birlikte sorular sormaya başlamaktadır. Bitimsiz soruları başladığında, Allah ve din kavramlarına aşina olan ve içinde Allah sevgisi bulunduran çocuklar için hayatı anlamak daha kolay olacaktır. Bu konuda çizgifilm ve resimli kitaplar gibi çağdaş imkanlardan yardım alınması da son derece faydalı olacaktır. Çünkü zaman zaman, çocukların sorularına ne yanıt verileceğini kestirmek oldukça güç olabilmekte ve bu tip kaynaklar, bu sorular karşısında özenle hazırlanmaktadır.

Çocuklarda Din Eğitimi İçin Kaynaklar

Çocuklara din eğitimi vermek için kaynaklar günümüzde kolayca ulaşılabilir durumdadır. Televizyonlarda oynayan çizgifilmlerden, kanal ve yaş grubu detayları dikkate alınarak bu hususta faydalanılabileceği gibi, özel olarak hazırlanmış eğitim setleri ve kitaplar da işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuklara din eğitimi verilirken yapılan en büyük yanlış, korkularının tetiklenmesine sebep olacak ağır ve olumsuz konulara değinilmesidir. Bu konuda uzmanlar, çocukların iyi ve güzele odaklı bir düşünce yapısı olduğunu ve din eğitimi sürecinde bu odaklanmalarından faydalanılmasının, hem sizler, hem de çocuklarınız için işleri daha da kolaylaştıracağını dile getirmektedir. Günümüz imkanları ile, her yaşa uygun dini eğitim kitapları bulunabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Kabuğunun İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizde çiçek, cilde faydaları ve feridun kunak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ