Beslenmenin Boy Uzatmaya Etkisi

Beslenmenin Boy Uzatmaya Etkisi

Uzun boyluluğun avantaj gibi göründüğünden dolayı insanlar boylarını uzatmak için birçok yola başvurmaktadır. Boy uzatma yolları için egzersizler, ilaçlar, hormon tedavilerine başvurmaktadır. Bunlar boy uzamasına büyük katkıda bulunmaktadır. Boy uzatmak için ilk akla gelen şey doğru ve düzenli beslenmedir.

Boy uzatan yiyecekler listesi  başında kalsiyum gelmektedir. Vücutta kalsiyumun eksik olduğu taktirde  nekadar egzersiz yapsanız da boy uzaması gerçekleşmez. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için günlük olarak yoğurt süt peynir ve sütten üretilen gıdaları tüketmemiz gerekir.

Boy Uzatma Yolları ve Beslenme

Boy Uzatma Yolları ve Beslenme

Sebze, meyve, balık gibi yiyeceklerin de düzenli bir şekilde tüketilmesi gereklidir. Boy uzatan yiyecek ve içecekler arasında en önemlisi dediğimiz gibi süt ve süt ürünleridir. Sütten başka Kefal, Palamut, Torik, Uskumru  gibi balık türlerini düzenli olarak haftada dört defa tüketmemiz gereklidir. Eğer bu balık türlerini  yedi ay düzenli bir şekilde tüketirsek amacımıza ulaşabiliriz. Ayrıca gece geç saatlerde ağır yiyeceklerden uzak durup uyku düzenine dikkat edersek boyumuzun uzamasın da etkili olacaktır.

Boy Uzatan Yiyecekler Listesi

BROKOLİ: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun korunmasında büyük bir role sahiptir ve boy uzamasını sağlayan önemli bir besinidir.

SOYA FASULYESİ : Soya fosulyesinin kalsiyum oranı oldukça yüksektir ve bu besinin boy uzatan kimse tarafından ihmal edilmemesi gerekir.

SUSAM:  Besinler arasında en yüksek kalsiyum oranına sahip olan susam çocukların beslenmesinde oldukça önemlidir. Ancak susamın yağ oranının yüksek olması tehlikeli olabilir.

KURU MEYVELER: Kalsiyum deposudur. Ara öğünlerde yemek gerekir. Günlük üç kayısı, üç incir, yarım avuç kuru üzüm yeterli olacaktır.

Ayrıca boy uzamasına yardımcı olan bir besin kaynağıda proteinlerdir. Hindi, tavuk, kırmızı et, deniz ürünleri, yumurta, yağ, bal, baklagiller bolca tüketilmeli.

Not: Bu anlattığımız yöntem 12-20 yaş arası için daha etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Göz Altı Morluğu Nasıl Giderilir? başlıklı makalemizde göz altı morlukları, göz altı morlukları için maske ve göz altı morlukları için ne yemeli hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ