Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır, Siyah nokta basitçe tanımlanırsa, gözeneklerin yağ ve kirle dolması ve bunun ucunun cilt yüzeyinde belli olmasıdır. Gözenekler genişledikçe bu yağ miktarı artar. Ancak düzenli bakım yapıldığında da tam aksine siyah nokta sorununu çözmek mümkün hale gelir.

Siyah Nokta Oluşmaması İçin İpuçları

Bazı noktalara dikkat ederek oluşmasını engellemek mümkündür. Tamamen yok etmek için aşamalı biçimde işlemler yapılır. Ancak hiç siyah nokta çıkmaması için şunlara önem verilir:

  • Sorunlu bölgeye dokunulmamalıdır.
  • Her gün cilt temizlenmelidir.
  • Düzenli olarak nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Belirli aralıklarla maske uygulanmalıdır.

Siyah Nokta İçin Doğal Maskeler

Şu doğal yöntemlerle siyah nokta çıkmaması için çözüm üretmiş olursunuz:

  • Yoğurt ve limon suyu, en yaygın kullanılan maskelerdendir. Siyah nokta olan bölgeye sürdükten sonra bir süre bekletin ve iyice gerilip kuruyunca ılık suyla durulayın.
  • Bal maskesi, besleyici özelliği le bilinen bir diğer etkili maskedir. Çok ince bir tabaka halinde sürüldükten sonra 20 dakika kadar bekletilir ve sonra ılık suyla cilt temizlenir. Gözenekleri beslemesi ve nemlendirmesi ile sıkça tavsiye edilen bir maskedir.
  • Portakal kabuğu maskesi, etkili çözümlerden bir diğeridir. Önceden rendelenen portakalın kabuğu iyice ezilir ve bu şekilde siyah noktalar geçene kadar her gün maske yapılır. 20 dk. bekletilmesinin ardından cilt temizlenerek nemlendirilir. C vitamini sayesinde gereken besinler de cilde verilmiş olur.
  • Gül ve limon suyu ile yapılan bir diğer maske her gün uygulanması gereken bir işlemdir. Bu iki karışım eşit miktarda bir araya getirilir ve iyice karıştırılmasının akabinde siyah noktalarda belirgin şekilde azalma görülecektir. Bu maske aynı zamanda sıkılaştırıcı ve yağlanmayı engelleyicidir.
  • Sirke ve tuzla yapılan bir diğer siyah nokta maskesi son derece etkilidir. 1 kaşık sirke ile aynı ölçüde tuz atılır ve karışım siyah noktaların üzerine sürülür. Sivilceler için de uygun olan bu maske, yarım saat bekletilmesinin akabinde ılık suyla temizlenir. Haftada bir iki defa uygulanması akabinde belirgin iyileşme gösterecektir. Her uygulamadan sonra düzenli oalrak nemlendirici desteği almanız uzun vadede büyük avantaj sağlar.

Bir önceki yazımız olan Tesettür Makyaj Önerileri başlıklı makalemizde tesettür giyim makyajı, tesettür makyaj ve tesettürlü kadınlar için makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ