Sorunsuz Hamilelik

Sorunsuz Hamilelik

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Neler Yapılmalı?

Kadınların ömürlerinin en özel dönemlerinden biri şüphesiz hamilelik dönemidir.Peki Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Neler Yapılmalı? Hamilelik başlamadan önlem alınmalı desek sanırım yanlış olmaz. Sağlıklı bir hamilelik için annenin hamilelik öncesinden itibaren özenli ve dikkatli bir yaşam tarzı benimsemesi gerekiyor.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin

Anne, yaşamında sağlıksız ne varsa bir kenara iterek bu döneme hazır olmalı. Doktor kontrolüyle sistemli bir süreç izlenmeli. Özellikle hamileliğin ilk döneminde folik asit kullanımına dikkat edilmeli. Sigara ve alkol gibi zehirlerden kesinlikle uzak durulmalı. Annenin aş erme gibi bir sıkıntısı varsa bu sıkıntıları en aza indirecek kontrollü ilaç kullanılabilir. Anne uykusuna dikkat etmeli. Bu dönemde annenin psikolojik açıdan rahat ettirilmesi mutlu edilmesi bebeğin rahatı ve konforu açısından çok önemlidir. Bu sebeple babaya ve diğer akrabalara çok büyük görev düşmektedir.

Hamilelikte Gereğinden Fazla Kiloya Dikkat

Çok farklı bir dönem olan hamilelikte annelerin normalin üstünde iştahı olmaktadır. Fakat çok kilo alımı bebeğin kilosuna çok da etkili olmuyor. Maalesef bu kilolar doğum sonrası annelerin yükü olmaya devam ediyor.

Anne sıvı alımına özen göstermeli. Yeşillikler, sebze, meyveler, proteinler, karbonhidratlar olmak üzere çok çeşitli beslenmeli. Gerekirse hamilelik diyetiyle doktordan yardım alınmalı. Hamilelikte annenin hamile kaldığı kilo da baz alınır. Bu süreçte 11-15 kilo arası kişiye göre değişiklik gösterse de normal kabul edilir.

Hamilelikte Duygusallık

Anneler bu dönemde gereğinden fazla hassastır. Ağlama krizleri de dahil olmak üzere duygusal destek, manevi destek beklerler. Annelerin bu arzusuna kayıtsız kalınmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Normal Doğum mu? Sezaryen MI? başlıklı makalemizde normal doğum, normal doğum mu sezaryen mi ve normal doğum nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ