Kepek İçin Doğal Çözümler

Kepek İçin Doğal Çözümler

Kepek İçin Doğal Çözümler

Kepek İçin Doğal Çözümler, Saç derisi farklı nedenlere bağlı olarak kabuklanabilir ve kepek yapabilir.  Bu gibi durumlarda sorunun kaynağını anlamak ve doğru müdahalede bulunmak kepek sorunu çözümü için kritik öneme sahiptir. Saç yapısının kepek üretmesini engellemek adına bazı önerilere bakmakta yarar var.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Bazı doğal yağlar kepek oluşumunu engelleyen bitkisel özler barındırır.

  • Sedir ağacı yağı: Bu yağdan 7 damla ve Ardış yağından da 10 damlayı karıştırın saç derisine uyguladıktan sonra 1 saat bekletin. Daha sonra da saçı şampuanlayarak iyice durulayın.
  • Zeytinyağı: Saçlarınızı şampuanlamadan önce diplerine zeytin yağından sürün ve 10 dakika saçta tuttuktan sonra saçları yıkayın. Sonrasında gece yatmadan önce bir kere daha zeytinyağı uygulayın. Bu kez streçle sarın ve bir gece boyunca saçlarda kalmasını sağlayın. Bu yöntem kepeklerden kurtulmak için etkili yöntemler arasındadır.
  • Elma sirkesi, suyla hafifletildikten sonra saç derisine uygulanmalıdır. 15 dakika bekletildikten sonra iyice durulanır. Bu işlemin bir hafta boyunca kullanılması gerekir.
  • Karbonatı şampuanınızın içine bir kaşık eklediğinizde kepeklenmenin önüne geçmek mümkün olacaktır. Saçların doğal yağını üretmeye başlaması için de son derece etkili bi yöntemdir.
  • Saç derisi için doğal maske uygulaması yapın: Yoğurt, bal, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağını karıştırın ve hamur haline getirin. Saç derisine bu kalın hamuru masajla yedirin. 20 dakika kadar da başınızda tuttuktan sonra saçlarınızı durulayarak şampuanla yıkayın.
  • Sadece yoğurt kullanarak da kepeklerden kurtulmak mümkündür. Saç derinize yoğurtla masaj yaptıktan sonra 15 dakika bekletin ve saçları durulayın.

Kepeklerden Kurtulmak İçin Diğer Öneriler

  • Saçlarınızı çok uzun süre yıkamamaktan sakının. Ancak çok sık şekilde yıkmaktan da kaçının. Deride kuruma oluşmasının nedeni şampuanların içerisindeki sülfat olabilir. Bu nedenle çok sık şampuan kullanmayın ve değiştirmeyin.
  • Şampuanları hemen durulamaktan kaçının. Kepek önleyici şampuan kullanırken bunun en az 5 dakika saçlarınızda beklettikten sonra yıkayın.
  • Saç derisinde kepeklenme sorunlarının bir nedeni de beslenmedir. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan kaçının.,
  • Aspirin kepeklenme sorunu için iyi bir çözüm olabilir. 2 tane aspirini ince bir peçete içinde ezdikten sonra şampuanınızın içine ekleyin ve durulamadan önce birkaç dakika bekleyin.

Bir önceki yazımız olan Bilmeyerek Yapılan Saç Bakim Hataları başlıklı makalemizde kaynar suda yıkanmak, kepek şampuanı ve saç bakım hataları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ