Bilmeyerek Yapılan Saç Bakim Hataları

Bilmeyerek Yapılan Saç Bakim Hataları

Bilmeyerek Yapılan Saç Bakim Hataları

Bilmeyerek Yapılan Saç Bakim Hataları, Saçlar vücudumuzun en önemli parçalarından birisi. Varlığı kendimizi daha iyi hissettirmekle kalmıyor, aynı zamanda soğuk havalara karşı da engelleyici ve koruyucu etki de yaratıyor. Ancak günlük kulanım sırasında yapılan bazı saç bakım hataları saçların yapısını olumsuz etkileyebilmekte. Bunlara da özen göstererek uzun vadede canlı ve gür saçlara sahip olunabilir.

Saç Kremini Köklere Kadar Sürmek

Banyo sırasında kullanılan saç kremlerini saç diplerine uygulamak yapısal olarak zarar görmesine neden olmakta. Bu ürünün amacı saç kökleri için değil saçın yumuşaklığını sağlayarak açılmasını kolaylaştırmak ve uç kısımları beslemek olduğundan deri köklerine işlemesi ters etki yaratabiliyor.  Hafife uç kısımlara ovalayarak yedirilmesi ve sonrasında durulanması gerekmekte.

Kaynar Suda Yıkanmak

Saçta meydana gelen problemlerin çoğunda saç derisinin kuruması, nem dengesini kaybetmesi yatar bu duruma neden olan kaynar suda yıkanmak da deriye zarar verecektir.  Normalin üzerindeki sıcaklık nemi yok ederek köklerin daha çabuk yıpranmasına neden olur. Besin dengesini sağlayan ve saça güç veren nemliliktir.

 

Saçı Çok Sık Yıkamak

Sanılanın aksine saçları çok sık şampuanlamak saça iyi gelmiyor.  Bunun nedeni saçın kendi yağına da ihtiyaç olması, kendi yapısında yer alan besinlerden yeniden besin alabilmesi için biraz ara vermek gerekiyor. Her gün duş almanız gerektiğinde de sadece vücudunuzu ve yüzünüzü yıkayabilir, yağlılık durumuna göre 3-4 günde bir de şampuanla yıkama yapabilirsiniz.   Bu uygulama saçın uzamasına da katkı sağlayacaktır.

Yanlış Ürün Kullanımı

Şampuan ve krem ürünlerini kullanırken nemli olan bir nokta, kendi saç yapınıza uyan seçenekleri kullanmanızdır. Bu size her açıdan avantaj sağlar.  Çünkü saçlarınız kepekli olmadığı halde kepek şampuanı kullanmanız, o üründen yeterince verim alamamanıza neden olacaktır. Saç tipinize ve oluşan soruna yönelik bir ürün almanız, krem seçiminde de yine aynı kuralı göz önünde bulundurmanız önerilir.

Kurutucu- Şekillendirici Kullanımı

Aniden saça yüksek sıcaklık uygulanması, yapısal olarak saçın zarar görmesine neden olur. Banyo sonrasında kullanılan kurutma makineleri ve diğer şekillendirici ürünlerin hepsi saçta hasar bırakır. İdeal olan saçın kendi doğal halinde kuruması ve şekillendirme işleminde de yine doğal yöntemler uygulanmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Gelin Makyajı Nasıl Olur? başlıklı makalemizde gelin makyajı, gelin makyajını evde yapmak ve tesettür gelin makyajı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ